september 11, 2024
Lõõtsa 8, Tallinn, Eesti
Buller Uudised Meditsiin Tervis

Naistekliinik soovitab emadel imetamismurede korral alati lähimasse imetamisnõustamiskabinetti pöörduda ja mitte imetamisest loobuda

Imetamisenõustamine - foto Raigo Pajula

Imetamise nõustamise kabinetist saavad abi emad, kellel on probleeme lapse toitmise või rindade tervisega. Lahendatakse lapse kaaluiibe, lisatoitmise, tahke toiduga alustamise ja rinnast võõrutamise probleeme. Samuti tegeletakse küsimustega nagu piimapais, nibulõhed, soor ja rinnapõletik.

„Imetamine on naiste jaoks suures osas õpitav tegevus ja kõige suurem õpetaja on alati laps, kui ta sünnib,“ räägib ITK naistekliiniku imetamisnõustaja Kärt Maalinn.

„Soovitan kindlasti juba raseduse ajal ettevalmistusi teha, näiteks omandada teadmisi, käies imetamisteemalistel perekooli loengutel, vesteldes oma ämmaemanda või imetamisnõustajaga, lugedes raamatuid või uurides teiste emade kogemusi,“ ütleb imetamisnõustaja.

„Samuti tasub salvestada juba raseduse ajal imetamisnõustaja kontakt endale telefoni, et vajalik abi oleks kiiremini ja kergemini leitav,“ lisab imetamisnõustaja ning väljendab muret selle üle, et Eestis on üksnes rinnaga toitmine langustrendis. Nimelt teatas Tervise Arengu Instituut augusti esimesel päeval, et täielikult rinnapiimal olevate laste arvu langust on märgata nii 1-nädalaste, 1-kuuste, 3-kuuste ka kui 6-kuuste laste seas. Näiteks mullu sai Eestis ainult rinnapiima 1-nädalaselt 78%, 1-kuuselt 70%, 3-kuuselt 57% ja pooleaastaselt 16%. Ideaalis peaks aga kuni kuue kuu vanune laps toituma üksnes rinnapiimast.

Ühiskond peab rinnaga toitmise vajadusele rohkem tähelepanu pöörama

Kärt Maalinn toob välja kolm põhjust, miks Eesti imetamisnõustajad peavad rinnaga toitmist vajalikuks.

Esiteks, imetamine on puhtalt lapse tervise huvides. „Rinnapiim sisaldab kõiki toitaineid, mida imik esimesel kuuel elukuul vajab. Lapse rinnaga toitmine annab loomuliku kaitse mitmete viiruste ja nakkushaiguste eest, aitab ennetada rasvumist ja toetab lapse kognitiivset arengut. Rinnapiima saavatel lastel on vähem kõrva-, seede- ja põiepõletikke ning vähem allergiaid, astmat ja südame-veresoonkonna haigusi. Imetamisel võib olla ka pikaajaline kasu, sest see vähendab lapse ülekaalulisuse ja rasvumise riski lapsepõlves ja noorukieas,“ ütleb ta.

Teiseks ei maksa imetamisnõustaja hinnangul unustada ka põhjuseid, miks rinnaga toitmine on oluline emale. „Naised, kes imetavad, taastuvad sünnitusjärgselt kergemini, neil esineb vähem kõrget vererõhku, diabeeti ja südame-veresoonkonna haigusi. Väheneb munasarja-, emaka- ja rinnavähi risk. Imetamine aitab kaasa lapse ja ema kiindumussuhte tekkimisele, mis on oluline nii emade kui ka laste tervise ja heaolu seisukohast.“

Kolmandaks on imetamise traditsiooni säilimise ja sellega seose imetamisnõustajate töö möödapääsmatult vajalik häda- ja kriisiolukordadeks valmistumisel ning ühiskonna haavatavamate gruppide toimetuleku toetamisel. „Imetamisest sõltub kriisiolukordades imikute ellujäämine. Samuti aitab rinnaga toitmine tõhusalt leevendada ebavõrdsust ühiskonnas, sest rinnapiima süües on kõik sündivad lapsed võrdselt väga headel stardipositsioonidel ning saavad eluks ja terviseks parima stardi,“ räägib Kärt Maalinn.

Kui vaadata imetamise tähtsust pere-eelarve seisukohalt, siis ITK imetamisnõustaja sõnul „imiku piimasegule võib kuluda 50-200 eurot kuus, sõltuvalt firma ja vormi valikust. Lisaks tuleb arvestada tarvikute, nagu soojendajate, toitmisnõude ja steriliseerimisvahendite hinnaga. Rinnapiima kogus ei sõltu ema poolt tarbitavast toidust ega joogist, vaid sellest, kui tihti laps rinnal käib ja kuidas ta seal sööb. Muidugi vajab imetav ema tasakaalustatud ja mitmekesist toitu, et täita enda toitumisvajadused ja anda lapsele vajalikke toitaineid. Imetamine on ju korralik trenn, sest keskmiselt kulutab imetav ema lisaks 500-700 kcal päevas.“

Imetamisnõu saab haiglas, kodus ja telefoni teel

Selleks, et imetamine muutuks Eestis populaarsemaks ja rohkem emasid imetaks oma last, töötavad haiglate juures üle Eesti imetamisnõustamiskabinetid, mille külastamine sünnitushaiglas viibimise ajal kui ka ambulatoorselt on kõikidele tervisekindlustust omavatele emadele tasuta.

„Emade vajadus nõuande järgi tuleneb sellest, et esimestel elukuudel areneb laps väga kiiresti, mistõttu imetamise perioodi vältel puutuvad emad kokku väga erinevate muredega. Kiire nõu ja abi imetamise alal tagab, et ema saab oma last rinnaga edasi toitakuni soovitud perioodi lõpuni ning üleminek tavatoidule oleks sujuv ja stressivaba,“ selgitab Kärt Maalinn imetamisnõustamise teenuse vajalikkust.

Aastas teevad emad koos lastega ITK imetamisnõustajate juurde 5000 visiiti, sellele lisaks jagatakse nõu ka telefonidel 620 7453 ja 5304 1783. Hiljuti alustasid ITK ämmaemandad veel ka koduvisiitide pakkumist, et üleminek sünnitusmajast perearstide juurde kulgeks sujuvamalt. Ämmaemandad teevad koduvisiite 5.-7. päeval pärast sünnitust. Lisaks saab erakorraliste muredega nädalavahetustel pöörduda ITK naistekliiniku erakorralise vastuvõtu osakonda.

ITK imetamisnõustaja soovitused lapse rinnapiimaga toitmiseks:

Esimestel nädalatel pärast sünnitust võivad rinnanibud olla tundlikud ning 2.-5. päeval pärast sündi võib esineda piimapais. Nõu selle ravimiseks antakse sünnitusmajas, kuid alati võib küsida infot ka imetamisnõustajalt.

Selleks, et rinnapiima jätkuks, peab ema jooma vett janu leevendamiseks.

Emal on soovitatav süüa tasakaalustatud ja täisväärtuslikku toitu. Korrapärane toitumine aitab kaasa hea enesetunde tagamisele.

Lapsele tuleb rinda pakkuda nii tihti, kui ta soovib, alates teisest elupäevast vähemalt 8 korda ööpäevas.

Rinnapiim on puhas, värske ja lapsele alati õige temperatuuriga, mis muudab rinnaga toitmise emale mugavamaks.

Mida sagedamini laps imeb, seda kiiremini õpib organism tootma lapsele vajalikku piimakogust. Imetamine õnnestub paremini, kui anda endale ja lapsele aega õppimiseks.

Lapsele ei ole soovitatav pakkuda esimesel elukuul lutipudelit ega tühja lutti, sest lutt võib häirida lapse õigete imemisvõtete õppimist.

Kuuel esimesel elukuul saab laps rinnapiimast kõik vajaliku kasvamiseks ja arenemiseks. Lisavedelik (vesi, tee, mahl) ei ole sel ajal vajalik.

Allikas: Ida-Tallinna Keskhaigla via Buller Meedia Pilt: Ida-Tallinna Keskhaigla (Raigo Pajula) via Buller Meedia

sisuturundus